Renowacja inkrustowanego kredensu

Renowacja inkrustowanego kredensu Mackarta, często nazywany jako boulle od francuskiego ebenisty Charlsa Boulle. Mebel pochodzi z drugiej połowy XIX wieku z zaboru Austro - Wegierskiego.  Wykładany pasami masy perłowej i mosiądzem misternie wycinanym w roślinne i zoomorficzne ornamenty oraz cieniutką żyłką mosiężną. Meble tego typu są bardzo trudne do renowacji, ponieważ często występują ubytki mosiądzu i masy perłowej, a renowacja wymaga wielkiej precyzji i cierpliwości. W kredensie trzeba było odtwarzać brakujące detale, które ręcznie musieliśmy wypiłować w metalu. Również dużo było brakujących perłowych płytek, które zostały uzupełnione. Kredens wymagał klejenia konstrukcyjnego i ubytków forniru. Całość drewna została zabejcowana na czarno w taki sposób, aby nie zabarwic inkrustowanych detali perły i mosiądzu. Mebel wykończony został politurą szelakową na półmat ze względu na życzenie klienta.

Renowacja figur św. Piotra i Pawła

Figury św. Piotra i Pawła z 1863 roku należące do Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w Inwałdzie woj. małopolskie. Obiekty sygnowane inicjałami J.P. wykonane z drewna lipowego. Rzeźby eksponowane były na zewnątrz w niszach fasady bocznej kościoła, w związku z tym zostały narażone  na czynniki atmosferyczne. Spowodowało to liczne uszkodzenia takie jak butwienie drewna, spękania, ubytki fragmentów drewna, uszkodzenia przez żerujące owady. Podczas prac konserwatorskich w latach 60 XX wieku figury zostały pokryte wodnym roztworem cementu. Upływ czasu i czynniki atmosferyczne spowodowały miejscowe odwarstwianie się powłoki w związku z tym powstały liczne spękania i ubytki. Jedną z podstawowych czynności prac renowacyjnych było usunięcie warstwy cementu która zakrywała strukturę drewna. Wiele brakujących i zniszczonych elementów musieliśmy odtwarzać np. miecz św. Pawła który został całkowicie zniszczony, brakujące palce, fragmenty szat, oraz inne. Przeprowadzona dezynsekcja pozwoliła na całkowite wytrucie żerujących owadów niszczących tkankę drewna. Impregnacja i plombowanie figur przyczyniło się do znacznego wzmocnienia zniszczonego drewna w szczególności podstaw cokołowych. Podczas prowadzonych przez nas prac zostało wykonanych wiele czynności konserwatorskich, które doprowadziły obiekty do do stanu obecnego. Całościowo figury zostały pokryte specjalistycznym środkiem odpornym na czynniki zewnętrzne, który również spełnia rolę dekoracyjną.

Renowacja czeresniowej komody biedermeier.

Komoda fornirowana grubą czereśniową okleiną, z wieloma ubytkami forniru. Podczas renowacji trzeba było robić wstawki ze starej okleiny dobierając odpowiednie usłojenie drewna. Również w wielu miejscach musieliśmy dogrzewać spuchnięty fornir odstający od podłoża. Przeważnie w wiekowych komodach  podstawowym elementem do wymiany są ślizgi z prowadnicami szuflad. Musieliśmy dokleić listwy ze starego drewna do szuflad i nadłożyć wytarte drewno. Komoda posiadała otwory po aktywnym kołatku, więc trzeba było wykonać dezynsekcję drewna, a następnie je zakitować. Delikatne szlifowanie pod politurę pozwoliło na zachowanie starej patyny drewna. Dzięki temu  po ożywieniu drewna uzyskaliśmy piękne usłojenie starej spatynowanej czereśni. Nakładając politurę szelakową wielowarstwowo z dodatkiem naturalnego pumeksu i oleju uzyskaliśmy  wysoki połysk, który dodatkowo ożywił piękny gatunek drewna, który z czernionymi dodatkami znakomicie kontrastował. Na fotografiach widoczne są odbicia lustrzane przedmiotów, które były w pracowni w otoczeniu komody. Jest to świadectwo wysokiego połysku mebla. Politurowanie wymaga wielkiej wprawy i umiejętności, oraz wysokiej jakości materiałów.

Renowacja blatu do stolika

Najbardziej zniszczonym elementem w stołach są blaty. Przeważnie noszą ślady użytkowania po gorących naczyniach, zalania wodą, uszkodzenia mechaniczne, oraz wiele innych. Niejednokrotnie wymagają położenia nowego forniru w sytuacji gdzie nie można już ich uratować. Poniższe zdjęcie pokazuje blat, który udało sie przywrócić do pierwotnego wyglądu stosując usunięcie starego uszkodzonego lakieru i przeszlifowanie forniru.

Mamy w swojej ofercie różnego rodzaju lakiery syntetyczne i biorąc pod uwagę, że był to stolik współczesny, zastosowaliśmy lakier odporny na działanie wody i temperaturę, który szczególnie polecany jest na blaty stołowe.

Copyright © 2015 Meblena5.pl   All Rights Reserved